Strictly Come Dancing 2015 at Dunavil

Thanks to everyone who helped with Strictly Come Dancing at Dunavil. The Judges winners were Tierna Rooney and Jonny Gordan and the People’s Choice were Orla McAlinden and Canice Quinn.

 

Strictly Come Dancing on Saturday 14th November

Tickets are on sale now for Strictly Come Dancing on Saturday 14th November

Halloween themed family table quiz

There will be a Halloween themed family table quiz at 7.30pm at Dunavil on Thursday 29th October, everyone welcome, come as a team or come join a team.

Texas Hold ‘Em Poker at Dunavil on Friday 30th October

There is Texas Hold ‘Em Poker at Dunavil on Friday 30th October.

U14, U16 & U18 Awards Night

At the An Riocht U14, U16 & U18 Awards Night on Friday past, the following presentations took place:

U14 Camogie Feile Division 2 Winners: Nanette Campbell, Shannagh Campbell, Amy Clarke, Cerys Clarke, Rachel Clarke, Caoimhe Donnan, Eve Doran, Clare Fearon, Chantelle Higgins, Molly Ireland, Caoimhe McAlinden, Sinead Morgan, Orlaith O’Rourke, Caitlin Small. 

U14 Camogie Most Improved Molly Ireland

U14 Camogie Player R/up Eve Doran

U14 Camogie Player Clare Fearon

U14 Football Most Improved John Joe Eakins

U14 Footballer R/up Eoin Sloan

U14 Footballer Christopher Flanagan

 

U16 Camogie Sharon Morgan Shield Winners: Sophie Bowater, Lauren Clarke, Ciarrai Connor, Kirsti Cunningham, Rachel Cunningham, Caoimhe Donnan, Tiarna Donnan, Eve Doran, Claire Fearon, Yasmin McCrink, Aoife McDowell, Andrea O’Neill, Caoimhe Leigh Spiers.

U16 Camogie Most Improved Tiarna Donnan

U16 Camogie Players Player Sophie Bowater

U16 Camogie Player Aoife McDowell

 

U16 Football Thomas Murnion

U16 Football Patrick McComiskey

U16 Football Paul Kearney

U16 Football Philip Curran

U16 Football Conor Clarke

U16 Football Ronan Campbell

 

U18 Camogie Most Improved Andrea O’Neill

U18 Camogie Player R/up Niamh McBurney

U18 Camogie Player 2015 Aine Fearon

 

U18 Divisional Sevens Runners-up: Darragh Campbell, Conor Clarke, Shane Cunningham, Andrew Harper, Michael Harper, Patrick McComiskey, Dane Matthews, Liam Rodgers, Aidan Sloan, Thomas Sloan

U18 Football Most Improved Dane Matthews

U18 Footballer R/up Shane Cunningham

U18 Football Players Player Deaglan Morgan

U18 Footballer Michael Harper

 

Thanks to everyone who helped make the night a good success especially guests Ross Carr and Carrie Killen, Fear A Ti Anthony Rogers, and all those involved in providing the refreshments.


Latest Tweets:


Sideline View

Notice Board

Kingdom Club Lotto

Tuesday 17 October

Jackpot £3,200

Numbers 2-7-17-21

No Match 4;

6 Match 3 share £100 Kevin Rogers, Agnes Farrell, Martin Farrell, Edith Newell, Teresa White, H Cunningham

Sellers Prize £25 Houston McVeigh

Next Monday's Jackpot £3,300

Upcoming Activities

Wednesday 18th

11am Men’s Shed; 6pm Ladies Circuits; 7pm P1 to U12 Camogie Presentation Night; 7pm Kingdom Walkers from the Leisure Centre; 7pm All Together Now Disability Inclusion programme for aged 12+

Thursday 19th

6pm Irish Dancing; 6.30pm to 8.30pm Activities for aged 4 to 8 boys and girls; 7pm to 9pm Girls Club for aged 8 to 12 years; 7pm to 9pm Bridging the Divide Inclusion programme; 7.15pm visit from Mourne Youth Forum LOHAH group; 7.30pm U13 Football An Riocht v Clonduff; 7.30pm Senior Football Kilcoo v An Riocht 7.40pm Basketball Andersonstown Tigers v Knights at La Salle.

Friday 20th

11am Men’s Shed; 7pm Kids Movie Night; 7pm to 9pm Boys Club for aged 9 to 12 years; 6.30pm P6 Football; 7.30pm P7 Football

Saturday 21st 

7.30am Kingdom Walkers at Mourne Park; 11am P1/P2 Football; 12pm P3/P4 football; 3pm Birthday Party

Sunday 22nd

10.30am Breakfast at Dunavil; 11am U11 Football An Riocht Gaels v Ballyholland ‘A’ and An Riocht Ogs v Mayobridge ‘B’; 2.30pm Birthday Party; 8pm Bingo

Monday 23rd  

11am Men’s Shed trip to Tayto Tandragee; 6.30pm Secondary School aged Drop-in; 7pm Girls Club for First Year+; 7pm Dunaman Community meeting; 7pm P6 Football in the hall; 7.30pm Irish Language Beginners Class; 9pm Lotto

Tuesday 24th  

 

6pm Irish Dancing; 6.30pm to 7.30pm, Kilkeel Library presents Irish sources of local place-names by Gordon McCoy Irish Language Education Officer East Belfast Mission, everyone welcome (booking essential); 7pm Primary School aged Drop-in; 7.15pm Bootcamp.